Epsilon-Radyasyon-Guvenligi-Egitimi3

 

Günümüzde radyasyon kaynaklarının sağlık, endüstri ve araştırma alanlarında giderek artan hızda kullanılması, radyasyon güvenliği kavramını da vazgeçilmez bir unsur haline getirmiştir.

Radyasyon güvenliğinin düzenlenmesi yasal bir sorumluluktur. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yayınlanan “Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği” doğrultusunda tüm kurumlar radyasyon çalışanlarına, düzenli periyotlarda, radyasyondan korunma eğitimlerini vermek ve kayıtlarını tutmak zorundadırlar. (Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği, Bölüm 5, Madde 71)

Radyasyon Güvenliği Eğitimi, iyonlaştırıcı radyasyon ışınlamalarına karşı kişileri ve çevreyi radyasyondan korumak, radyoaktif maddelerin ve radyasyon üreten aygıtların güvenli ve etkin bir biçimde kullanılmasına katkıda bulunmak için, IAEA ve TAEK esasları göz önüne alınarak, herkesin anlayacağı ve uygulamalarda yararlanabileceği “e-öğrenme” yöntemiyle hazırlanmıştır.

Radyasyon Güvenliği Eğitimi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Esasları,  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Yönetmelikleri, Bozlu Holding ve şirketlerinin radyasyon alanları deneyimleri ve eğitim teknolojilerindeki modern uygulamalar göz önüne alınarak çoklu bir disiplin ve deneyimle hazırlanmıştır.

EĞİTİMİN FAYDALARI

  • Radyasyon çalışanlarının güvenliğinin sağlanması
  • Radyoaktif maddelerin ve radyasyon üreten aygıtların güvenli ve etkin kullanılması
  • E-öğrenme  yöntemiyle çalışanların diledikleri zamanda eğitime ulaşarak iş gücü kaybının önlenmesi
  • Online sistem üzerinden istenilen yerden ulaşabilme kolaylığı
  • Eğitim maliyetlerinin düşürülmesi
  • Tüm eğitim kayıtlarının tutulması ve toplu olarak raporlanabilmesi ile lisans sahibi ve RGK sorumluluklarını yerine getirmesinde destek olunması